Search
Go
International events
IX ЧЕМПИОНАТ МИРА СРЕДИ СТУДЕНТОВ ПО ГРЕБЛЕ НА БАЙДАРКАХ И КАНОЭ – 2020

II ЕВРОПЕЙСКИЕ ИГРЫ

FISU University sports

European University Sports Association

 ISF World Schools Championships

Winter Universiade in 2019

31 ЛЕТНЯЯ УНИВЕРСИАДА

31 ЗИМНЯЯ УНИВЕРСИАДА


31 ЗИМНЯЯ УНИВЕРСИАДА

Back to: Home    News    Republican competitions among children and teenagers in swimming
 

19.10.2019

Republican competitions among children and teenagers in swimming

 On October 19, 2019, the final of the Republican competition among children and adolescents in swimming "Swimming Festival “Goldfish” for the prizes of Aliaksandra Herasimenia was held. The competitions were held in "Secondary school №41 of Minsk". 

   The festival was initiated by the Ministry of Education of the Republic of Belarus, "Republican Center of Physical Education and Sports for Pupils and Students", the public association "Belarusian Swimming Federation". It has held annually in our country since 2013. The purpose of the festival is to promote swimming among children and adolescents as an Olympic sport. 
   At the grand opening of the final competition athletes were welcomed by the Chairman of the public association "Belarusian Swimming Federation" E.Selitskaya and Deputy Director of the "Republican Center of Physical Education and Sports for Pupils and Students" E. Sokolovskaya.
  Aliaksandra Herasimenia, honored master of sports of the Republic of Belarus, twice silver medalist of the Olympic games 2012 in London, bronze medalist of the Olympic Games 2016, world champion 2011-2012, silver medalist of the XXVII Summer Universiade 2013, congratulated the winners of the festival.
Winners and prize-winners of competitions:
Junior group – pupils of 4th forms;
girls:
1st place - Ryndina Victoria-Vitebsk region.;
2nd place - Kristina Parkhomenko-Minsk;
3rd place-Zholobova Sofia-Mogilev region.
 
youths:
1 place - Pilunov Ivan- Mogilev region.;
2nd place - Maxim Tsarev- Mogilev region.;
3rd place - Andreychik Valentin- Grodno region.

senior group-pupils of 5th forms:
girls:
1st place - Seraphim Jolina - Vitebsk region;
2nd place - Christy Lydia - Grodno region;
3rd place-Maria Puchenkova-Minsk.

youths:
1st place-Alexey Tarasenko-Gomel region.;
2nd place-Andrey Irkhin-Minsk; 
3rd place-Arthur Blokhin-Vitebsk region.  

Family relay 61-70 years:
1st place – the Karpeshes -Minsk region.;
2nd place-the Solodyankins -Gomel region.;
3rd place - the Guzavicius - Grodno region
Family relay 71-80 years
1st place-the Sumaks -Gomel region.;
2nd place-the Kastirovs -Minsk region.;
3rd place- the Mishchenkos -Minsk

Family relay 81-90 years
1st place-the Korenkovs -Vitebsk region.;
2nd place- the Soloveys -Brest region.;
3rd place- the Pchelintsevs -Minsk

Family relay 90 years and over
1st place-the Kuzikovs Family-Gomel region.;
2 place - the Slejkos - Vitebsk region;
3rd place – the Zhdanovichs Family-Minsk.

The medalists of the final competitions in the individual championship in all age groups, family relays and team competition were awarded with medals, diplomas and cups of the "Republican Center of Physical Education and Sports for Pupils and Students ", memorable prizes of the public association "Belarusian Swimming Federation".
Official WebSites
prezidzent.gov

sport-club.by

www.government.by/

minedu.unidel.by/

www.mst.by

www.noc.by

Национальный правовой Интернет-портал Республики Беларусь

Белорусская ассоциация студенческого спорта

Белорусская ассоциация школьного спорта

Минский полумарафон

ГФОК
1

>